İletişim

Android indir

admin@444android.com

admin@444android.com

Ekran görüntüsü yarışmasında birinciliği elde ettikten sonra, bu dereceyi almamı sağlayan ve tasarımın %80ini oluşturuan UCCW programının kısaca nasıl kullanıldığını anlatacağım ve tasarımda kullandığım uygulamalardan da kısa kısa bahsedeceğim. Anlatımım biraz düz yazı şeklinde olduğu için okuması zevkli olacak fakat herşeyi tam anlamıyla öğrenebilmek için yazının tamamını okumanız gerekecek, kusura bakmayın ;) Ama ana ekran tasarımlarına önem veriyorsanız ve detay tasarımlarla tam

Bu konu 29423 kez görüntülendi 57 yorum aldı ...
UCCW - Ultimate Custom Clock Widget (Ana ekran tasarımı) 29423 Reviews

Konuyu değerlendir: UCCW - Ultimate Custom Clock Widget (Ana ekran tasarımı)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 29423 kez incelendi.

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... Sonuncu
    deeplanet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @deeplanet

UCCW - Ultimate Custom Clock Widget (Ana ekran tasarımı)

facebook müşteri hizmetleri
    teknoloji destek
    Ekran görüntüsü yarışmasında birinciliği elde ettikten sonra, bu dereceyi almamı sağlayan ve tasarımın %80ini oluşturuan UCCW programının kısaca nasıl kullanıldığını anlatacağım ve tasarımda kullandığım uygulamalardan da kısa kısa bahsedeceğim.

Anlatımım biraz düz yazı şeklinde olduğu için okuması zevkli olacak fakat herşeyi tam anlamıyla öğrenebilmek için yazının tamamını okumanız gerekecek, kusura bakmayın

Ama ana ekran tasarımlarına önem veriyorsanız ve detay tasarımlarla tam istediğiniz gibi bir ana ekran oluşturmak istiyorsanız, bu işi seviyorsanız doğru yerdesiniz

Eveeet, gelelim yukarıdaki ekran görüntüsünü nasıl elde ettiğime

İlk olarak gerekli uygulamaları isimleriyle sıralayayım:

Ultimate Custom Clock Widget:
    https://play.google.com/store/apps/d...omwidget&hl=tr
    Ekrandaki dijital saat, yanlarındaki dikey saat barları, soldaki hava durumu kısmı, ortadaki statik yazı ve sağdaki takvim ruloları bu programla düzenlendi.

SwitchPro Widget:
    https://play.google.com/store/apps/d...alei.switchpro
    Alt kısımdaki kısayol özellik aç-kapa butonları ise switchpro widget uygulaması ile düzenlendi.
    Uygulamanın ücretsiz versiyonu ile yapabileceğiniz çok kısıtlı, tam sürümü edinmenizi öneririm.

Ve duvar kağıdımız:
    http://img804.imageshack.us/img804/5...planetwall.png
    Ayrıca çeşitli duvar kağıtları ile bu tasarım oldukça güzel oturmakta.
    Size bir de hediye olarak kendi derlemelerimden oluşan duvar kağıdı klasörümün tamamının download linkini veriyorum
    deeplanet wallpaper pack:
    https://rapidshare.com/files/3394295...wallpapers.zip

Şimdi biraz yukarıdaki uygulamların kullanımından bahsedeyim.

SwitchPro widget uygulaması ile telefonunuzdaki neredeyse tüm aç-kapa özelliklerini ana ekranınıza bir buton ile taşıyabiliyorsunuz.
    Programın kullanımı basit. Onun için çok detaya girmeyeceğim. Ana ekranınıza bir switchpro widget ekliyorsunuz (istediğiniz ölçüler mevcut) ve eklediğiniz widget için size hangi aç-kapa butonlarını ekleyeceğinizi, butonların renginin ne olacağını, arka planın renginin ne olacağını vs soruyor. Uygulamanın pro versiyonunda buton sayı sınırı yok. Ücretsiz versiyonunda yanlış hatırlamıyorsam sadece iki adet buton ekleyebiliyorsunuz ve tasarımını değiştiremiyorsunuz. Hiçbir işe yaramıyor yani.. O yüzden mutlaka pro versiyonunu edinin. Bu uygulamanın bazı arkadaşlarımın telefonlarında çalışmadığını gördüm. Marka modele göre sorun çıkabilir, şimdiden özür ve şans dilerim. Tasarımda kullandığımda gördüğünüz üzere arka plan transparent(şeffaf) seçim yaptım. Çünkü ben kullandığım herhangi bir widget'ın arka plan resmini kapatmasından nefret ederim. Sanırım tasarımının tutulmasındaki bir püf nokta bu. Arka plan transparan olacak şekilde ve butonları istediğiniz gibi ve istediğiniz sayıda/sırada seçmenize müteakiben arka plana göre de butonların rengini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ben beyaz seçtim. Bu uygulama hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Bu basit olandı ve yine de bayağı uzun sürdü anlatması. Sorunla karşılaşan arkadaşlar uygulama ile ilgili her türlü soruyu yazabilirler, cevaplarım.

Gelelim UCCW(Ultimate Custom Clock Widget) uygulamasına. İşin püf noktası bu uygulamadır. Bu uygulama ile ne kadar uğraşır, ne kadar zaman harcarsanız (ki ana ekran görüntüsü takıntılı biriyseniz uğraşırsınız ve uğraştıkça zevk alırsınız) ana ekranınız o kadar isteğiniz doğrultusunda, zevklerinize göre ve güzel olur. Lütfen ilk açtığınızda bu uygulamadan korkmayın. Kullanımı biraz karışık olmasına karşın bir kere öğrendikten sonra oldukça fonksiyonel, ayrıntılı ve en sevdiğiniz uygulamalardan biri haline gelecektir. Çünkü özellikle söylüyorum bu uygulama bir çok widget uygulamasının yerini tutacaktır. Neler mesela sayayım, hem uygulamanın yapabildiklerini saymış olayım.

Uygulama ile ana ekrana hepsi ayrı ayrı veya istediğiniz şekilde ekleyebileceğiniz widget'lar: (Uygulama ingilizce olduğu için ilgili listeye girdiğinizde şuanki versiyonda karşılaşacağınız özellikleri sırası, ismi ve türkçesi ile sıralayacağım)
    Year: Sene - Bulunduğunuz seneyi yazar.
    Month: Ay - Bulunduğunuz ayı yazar.
    Day of the week: Haftanın günü - Bulunduğunuz haftanın gününü yazıyla yazar.
    Day of the month: Ayın günü - Bulunduğunuz ayın gününü sayıyla yazar.
    1 Hour: Saat - Saati sayıyla yazar.
    1 Minute: Dakika - Dakikayı sayıyla yazar.
    hour/minute seperator: saat/dakika ayıracı - Saat ile dakikanın arasına ayıraç koymanızı sağlar. (İki nokta gibi)
    Am/Pm: Am/Pm - Ülkemizde pek kullanılmayan günün saat dilimini yazar.
    6 Static Text: Sabit yazı - Herhangi bir yere sabit bir yazı yazıp koymanızı salar.
    Analog Clock: Analog Saat - Herhangi bir yere analog saat yerleştirmenizi sağlar.
    8 Battery Level: Pil seviyesi - Pil seviyesini sayıyla gösterir.
    Battery Status: Pil durumu - Hiç kullanmadım tam olarak hatırlamıyorum fakat şarj oluyor vs gibi bişi olabilir.
    Week Bar: Hafta Çubuğu - Sanırım senenin hangi haftasında olduğunuzu çubuk şeklinde sayıyla gösterir.
    3 Current Temperature: Anlık Sıcaklık - İnternet üzerinden bulunduğunuz/ayarladığınız konumun sıcaklığını alıp sayıyla yazar.
    Current Condition: Anlık Durum - Anlık hava durumunu yazar. (Yağışlı, açık, kapalı gibi - İngilizce olarak)
    Current Humidity: Anlık nem durumu - Anlık nem durumunu sanırım sayıyla yazar.
    4 Wind Condition: Rüzgar durumu - Rüzgarın ne yönden hangi kuvvetle estiğini yazar.
    Icon current conditions: Şu anki hava durmunu resim(ikon) olarak gösterir. (Biraz uğraşırsanız simgeleri istediğiniz paketle değiştirebilirsiniz)
    5 Forecast Day Temperature: İleriki Günler - İleriki günlerin hava sıcaklığını yazar, seçiminize göre hangi gün olduğu değişir. Sıradakiler icon
    da koymanızı sağlar. Max. min. sıcaklıkları da seçebilirsiniz.
    Shape: Şekil - Herhangi bir şekli koymanızı sağlar. Örneğin üçgen kare çizgi vs. Ayıraç veya koyduğunuz herhangi bir özellğe arka plan olarak
    kullanılabilir.
    Battery Bar: Pil Çubuğu - Herhangi bir yere pil durumunu gösteren çubuk yerleştirmenizi sağlar.
    Image: Resim - herhangi bir yere telefonunuzda bulunan bir resmi koymanızı sağlar. Duvar kağıdının üzerine koyar, çerçeve gibi.
    Series clock: Zaman serisi - Herhangi bir yere içinde bulunduğunuz zamanı seriler şeklinde koymanızı sağlar.
    2 Hour series: Saat serisi - Aynı şekilde saat serisi.
    2 Minute series: Dakika serisi - Aynı şekilde dakikalar serisi.
    AmPm Series: AmPm serisi - Aynı şekilde ampm serisi.
    7 Day of the month series: Ayın günü serisi - herhangi bir yere ayın gününü sayı ile seri olarak koymanızı sağlar.
    7 Day of the week series: Haftanın günü serisi - herhangi bir yere hafttanın gününü seri şeklinde yazı ile koymanızı sağlar.
    7 Month series: Ay serisi - İçinde bulunduğunuz ayı seri olarak koymanızı sağlar.
    7 Year series: Sene serisi - İçinde bulunduğunuz seneyi seri olarak sayıyla koymanızı sağlar.
    8 Battery circle: Pil halkası - Herhangi bir yere pil durumunu gösteren bir daire koymanızı sağlar. Renkleri büyüklüğü vs ayarlanabilir.
    Missed Calls: Cevapsız çağrılar - Kaç adet cevapsız çağrınız olduğunu sayı ile gösterir.
    Text Messages: SMS - Herhangi bir yere kaç adet okunmamamış sms olduğunu sayı ile koymanızı sağlar.
    Week of the year: Senenin haftası - Herhangi bir yere senenin hangi haftasında olduğunuzu yazar.
    Next Alarm Time: Sıradaki alarm zamanı - Ayarlamış olduğunuz size en yakın çalacak olan alarm saatini gösterir.
    Gmail: Gmail - Kaç edet okunmamış epostanızın olduğunu gösterir.
    9 SwitchPro widget uygulaması ile oluşturuldu. (Black Market uygulamasında var, indirebilirsiniz)

Özellikleri gördüğünüz üzere bu kadar fazla olan bir uygulama. Yukarıdaki saydıklarım en az 10 widget yerini tutar sanırım. Ve üstüne üstlük hepsini istediğiniz büyüklüklerde, istediğiniz açı ve eğimlerde, istediğiniz renklerde vs uygulayabiliyorsunuz. Tek tek her özelliğin nasıl uygulandığını anlatacak kadar vaktim malesef yok. Zaten biraz kurcaladığınızda oldukça kolay olduğunu fark edeceksiniz. Sadece uğraşması biraz zaman alacak.

Şimdi geleleim kısaca uygulamanın ana ekran görüntüsünün nasıl kullanıldığına:

1 numara ile gösterdiğim kısım oluşturmakta olduğunuz tasarımı gösterir.
    2 numara ile gösterdiğim kısımdan o tasarımda(widget) hangi özellikleri kullanacaksanız onları seçeceğiniz kısımdır. İster hepsini seçersiniz ister sadece bir tanesini.
    3 numara ile gösterdiğim açılır liste kullanmayı istediğiniz ve iki numaradan seçtiğiniz özelliklerin listesidir. Özelliği seçtiğinizde dört numara ile gösterdiğim kısımda o özellikle ilgili ayarlar çıkar.
    4 numara, dediğim gibi seçtiğiniz eklemek istediğiniz özelliğin ayarlarını içeren kısımdır. Bu seçtiğiniz kısıma göre değişen bir bölümdür ve yazı stili, yazı büyüklüğü, rengi, açısı, resim büyüklüğü, alpha(şeffalığı) gibi özellikleri ayarlamanızı sağlar.

Bu ekrandayken telefonunuzdaki dokunmatik tuşa bastığınızda karşınıza seçenekler gelir. Bu menüden tasarladığınız skinleri açabilir,düzenleyebilir, çalıştığınız tasarımı kaydedebilir, indirdiğiniz herhangi bir tasarımı açabilir, oluşturduğunu tasarımı paylaşmak üzere kaydedebilir, ana ekrana koyduğunuz tasarıma dokunulduğunda uccw mi yoksa sizin belirlediğiniz bir uygulamanın mı açılacağını seçebilir(hotspots özelliği), ve uygulamanın genel ayarlarını yapabilirsiniz.

Bu arada benim tasarımım olan ekranda üst taraftaki saat kısmı için bir widget (4x1)
    ve
    Orta kısımdaki hava durumu, yazı ve takvim için bir widget (4x2)
    olmak üzere iki farklı tasarım ve toplam iki adet widget bulunmaktadır..

Uygulama ile yapılabilecek ekran tasarımlarına şu linkten göz atabilirsiniz. Bu tasarımları gördüğünüzde benim yaptığımın aslında ne kadar basit olduğunu da fark edeceksiniz ama tamamen uğraştınız vakit ile doğru orantılı bir olaydır.
    https://www.google.com.tr/search?num...G8jNhAeXr7nPCQ

Son olarak yukarıdaki anlatımın çok sözel ve karışık olduğunun farkında olduğumu,
    Fakat bahsettiğim ve ismini söylediğim programları kurup kurcalayarak rahat bir şekilde olayı kavrayabileceğinizi,
    Bu anlatım için tam iki saatimi harcadığımı, bu aralar çok yoğun olduğumu ve elimden bu kadarının geldiğini,
    Fakat takıldığınız detay noktalarda her türlü yardımcı olabileceğimi,
    444android'de olmaktan mutluluk duyduğumu ve bu vaktimi buraya harcamaktan zevk aldığımı,

belirtir ve anlatımda geçenleri başarıyla uygulayabilmenizi, biribirinden güzel tasarımları yapabilmenizi ve burada export dosyalarını paylaşmanızı umar, bol şanslar dilerim.

******* üzerinde uccw uygulamasının nasıl kullanılacağı ile ilgili bir ***** da var. şuradan buyurun:
    http://www.*******.com/watch?v=rfVb1y7Lo2M

Levent
    Konu deeplanet tarafından (08.08.12 Saat 21:51 ) değiştirilmiştir.

MuesTie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    @MuesTie
    Hocam sonunda yaa ben indirdim ama hiç böle şeyler çıkmamıştı bende çok teşekkürler
    ...Special Team...

@deeplanet
    Buradan örnek çalışmalara göz atıp beğendiğiniz tasarımların uccw dosyalarını indirebilirsiniz

http://minus.com/m8reeQ8gN/1g

Görsel ve uccw dosyası şeklinde bulduğum kaynakları burada paylaşacağım.
    İster esinlenirsiniz, isterseniz de hazıra konarsınız

FatihA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Batman-Kayseri
    @FatihA

Cevap: UCCW - Ultimate Custom Clock Widget (Ana ekran tasarımı)

pekiii bi soru sorayım saat e tıkladığımızda alarm ,tarihe tıkladığımızda takvim uygulamasını getiremedim ben..bi ayarı mı var,yoksa bu özellik mi yok..sadece görsel mi bu..?
    ESKİ NICK'im ankebut2

Hanzala Yüzünü Dönmeyecek;
    KUDÜS Özgür Olana Dek....

@deeplanet

Ynt: UCCW - Ultimate Custom Clock Widget (Ana ekran tasarımı)

Alıntı:
    ankebut2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pekiii bi soru sorayım saat e tıkladığımızda alarm ,tarihe tıkladığımızda takvim uygulamasını getiremedim ben..bi ayarı mı var,yoksa bu özellik mi yok..sadece görsel mi bu..?

Böyle bir özellik var. Hotspots diye geçer. Saat tarih falan eklenen aynı menüde en yukarılarda falan olması lazım hotspot yazarak. Onu seçtiğinizde istediğiniz alana istediğiniz uygulamayı atayabilirsiniz. Bu işlemden sonra ise uygulamadayken menüye bastığınızda Hotspot modu açık kapalı gibi birşey yazması lazım ya da düzenleme modu açık kapalı. Onu değiştirmeniz gerekebilir. Deneyin ve sorun çıkarsa haber verin, daha sonra detaylı anlatırım..
    Andropedi | Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri
    www.andropedi.com

Nereden
    Batman-Kayseri
    @FatihA

selsct object ten hotspots seçiyorum,hotspotsa tıklayıp saat seçiyorum sonrasında kalıyorum sawe skin vs dedim ama olmadı..ilave etmeden geçemeyeceğim;widget çok güzel.skinler vs harika
    teşekkür ediyorum.
    ESKİ NICK'im ankebut2

Nereden
    istanbul
    @exceLLency

Ynt: UCCW - Ultimate Custom Clock Widget (Ana ekran tasarımı)

Boş vaktimde bakacağım tesekkurler

HTC Incredible S cihazımdan gönderildi

@deeplanet

Cevap: Ynt: UCCW - Ultimate Custom Clock Widget (Ana ekran tasarımı)

UCCW uygulamasında Hotspot özelliğini kullanma:

1) İlk olarak dediğiniz gibi "select Object"ten "Hotspots"ı seçiyoruz.
    2) Ardından resimde "#10" yazan yerdeki butona basıyoruz ve boş olan bir hotspot numarasını seçiyoruz. Ben 10 seçtim.
    3) Daha sonra ekranda hotspot eklemek istediğimiz yere dokunduğumuzda bir kutu beliriyor. (Resimdeki sarı kutu)
    4) Onun yerini ve boyutlarını belirledikten sonra aşağı taraftaki "Hotspot" yazan butona tıklıyoruz ve açılan listeden "App"ı seçiyoruz.
    5) Seçtiğiniz uygulamaya bastıktan sonra skini menüden kaydedip çıkıyoruz.
    6) Hotspot'ların ana ekrandaki wigdet'ta çalışması için UCCW uygulamasına menüye basıldığında çıkan "Hotspot mode" seçeneğini "On" yapmamız gerekiyor.
    6) Yaptığımız değişiklikler ana ekranda belirmiyorsa widget'ı kaldırıp widget ekleden kaydettiğimiz uccw temasını tekrar ekliyoruz.

Adım adım gittiğinizde sorun çıkmaması lazım. Takıldığınız yeri tekrar sorabilirsiniz. Kolay gelsin.
    Andropedi | Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri
    www.andropedi.com

Nereden
    Batman-Kayseri
    @FatihA

eyvallah kardeş menüye basıldığında çıkan "Hotspot mode" seçeneğini "On" yapmamız ​bu kısmı atlıyormuşum ben...şimdi oldu.çok çok teşekkür ediyorum
    ESKİ NICK'im ankebut2

Nereden
    Batman-Kayseri
    @FatihA

saat 24 saat moduna ayarlanamıyor mu ?
    ESKİ NICK'im ankebut2

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Bu Konu için Etiketler