İletişim

Android indir

[email protected]

[email protected]

Arkadaşlar bende dahil olmak üzere güzel Türkçemizi düzgün bir şekilde kullanamıyoruz. İnternet dünyası içinde hızla gelişen forumumuzda Türkçemizi düzgün kullanarak örnek bir forum olalım. Üstüme vazife olmasa da bu konuyla ilgili bir kaç madde sıralamaya ihtiyaç duydum. Eğer eksiklerim varsa daha iyi bilen arkadaşlarım vardır konuyu düzenlesinler. Kusurum varsa affola. İster konularda olsun isterse chatbox' da kurallara uymaya çalışalım. 1- Noktalama işaretlerinde nokta ve

Bu konu 3977 kez görüntülendi 7 yorum aldı ...
Forumumuzda Türkçe kullanımı. 3977 Reviews

Konuyu değerlendir: Forumumuzda Türkçe kullanımı.

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3977 kez incelendi.

Nereden
    Samsun, Turkey
    @fatihya

Forumumuzda Türkçe kullanımı.

facebook müşteri hizmetleri facebook müşteri hizmetleri
    Arkadaşlar bende dahil olmak üzere güzel Türkçemizi düzgün bir şekilde kullanamıyoruz. İnternet dünyası içinde hızla gelişen forumumuzda Türkçemizi düzgün kullanarak örnek bir forum olalım. Üstüme vazife olmasa da bu konuyla ilgili bir kaç madde sıralamaya ihtiyaç duydum. Eğer eksiklerim varsa daha iyi bilen arkadaşlarım vardır konuyu düzenlesinler. Kusurum varsa affola.

İster konularda olsun isterse chatbox' da kurallara uymaya çalışalım.

1- Noktalama işaretlerinde nokta ve virgül gibi işaretlerden sonra boşluk bırakalım.

2- Parantez açarken parantez öncesinde boşluk bırakılmalı. Açılan parantezle metin arasında boşluk bırakmamalıyız.

3- Uzun bir yazı yazacaksak paragraf şeklinde yazmaya özen gösterelim.

4- Yazılarda vurgu yapacağımız yerleri kalınlaştırabiliriz.

5- Mrb, slm, nbr gibi kısaltmalar kullanarak türkçemizi kirletmeyelim.

6- V yerine W, İ yerine I gibi harfleri kullanmayalım.

7- Türkçesi varken yabancı kelime kesinlikle kullanmayalım. Mesela detay yerine ayrıntı, e-mail yerine e-posta olabilir.

8- Herhangi bir konu açmadan önce önizleme yaparsak yanlışlarımızı görüp düzeltme fırsatı bulabiliriz.

Not: Konuyu forumda arattım böyle bir başlık bulamayınca açma gereği duydum.

İlk öğretmen olan Mustafa Kemal Atatürk ne güzel söylemiştir.

"Türk Dili zengin, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yeteneği vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir. Öyle istiyorum ki Türk Dili bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, uyumlu dilimizi kullansınlar."
    Konu fatihya tarafından (07.06.12 Saat 20:21 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Edirne
    @brhmnMstfa
    Fatih hocam ben böyle bir konu açmayı düşüyorum ama ukalalık olarak algılanabilir diye açmadım. Biz forumda durum vahim değil ama özellikle w harfi kullanılmaması konusunda dikkat edilirse çok iyi olur. Önemli bir konu çok teşekkürler...

HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Nereden
    İstanbul
    @Mikail
    Benim uzun zaman önce okuduğum yazılarda ki yazım hatalarını bulma gibi bir huyum ortaya çıktı Böyle olunca ben de dikkat eder oldum. Güzel bir tavsiye. Bir örnek de ben vereyim. 'Edit' yerine 'Düzeltme' kullanabiliriz...

Nereden
    Samsun, Turkey
    @fatihya
    Alıntı:
    brhmnMstfa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fatih hocam ben böyle bir konu açmayı düşüyorum ama ukalalık olarak algılanabilir diye açmadım. Biz forumda durum vahim değil ama özellikle w harfi kullanılmaması konusunda dikkat edilirse çok iyi olur. Önemli bir konu çok teşekkürler...

Evet mustafa haklısın. Şükür olsun ki forumda durum vahim değil. Konularda durum yine iyi ama chatbox' da dikkat edilmesi gerekiyor. Bende hata yapıyorum mustafa ukalalık olarak anlaşılmaz inşallah.

Nereden
    Edirne
    @brhmnMstfa
    Yok fatih hocam sanmıyorum. Bu konuyu senin açman çok iyi olmuş. Arkadaşlar tapatalkta da ş, ö, ü ve ı yazımına özen gösterelim...

Erdem24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    @Erdem24
    iyi fikir arkadaşlar.

ben genelde dikkat ederim ama gözümden kaçıyor olabilir.
    -de -da eki ayrımına çok dikkat ederim ve hayatta o konuda hata yapmam

türkçeyi abartır şekilde kötü kullanları ikaz edebiliriz. herkese iyi forumlar..

• Samsung Galaxy Note 5 | Silver Titan | 5.1.1 | 5.7" QHD | 518 ppi | CMOS 16MP UHD 4K | 128 Bit Exynos 7420 Octa | 4GB |
    • Monster Abra A5 5.1.1 | i7-4720HQ | 2GB GDDR5 GTX960M | FHD 15.6" Mat Led IPS | 750GB 7400RPM + 120 GB SSD | 8GB DDR3 1600Mhz
    • LG 55LA660S & Digiturk +plus IQ | 55" 140cm | 1920x1080 Smart 3D FHD LED plus | MCI 400Hz | Cinema Screen | 0,9 Ghz Dual Core |
    • Samsung UE42F5570 & Turkcell TV+ | 42" 106cm | 1920x1080 Smart HD LED | Dual Core | Clean View | 100Hz |
    • Ford Fiesta 1.25 Trend 5K LPG | 2010 | 82hp | 76000 Km |

[LIST][*]444Android.com
    [*][COLOR=#ff0000]

@Titan®
    0‰0ncelikle Fatih arkada0”603ma b0‹2yle bir konu a0Š4t030Ž603 i0Š4in 0”6ahsen te0”6ekk¨¹r ederim, ellerine sa0Ž6l03k. Sonras03nda da Emre hocam03z03n da dedi0Ž6i gibi ''da'' ve ''de'' konular03na 0Š4ok dikkat etmeliyiz. Maalesef bu konuda 0‹2yle arkada0”6lar g0‹2r¨¹yorum ki, yapt03m yerine yapd03m demesi beni hem ¨¹z¨¹yor, hem de k03zd03r03yor. Birde ki0”6isel bir iste0Ž6im olacakt03 izninizle. Ricam 0”6u ki, forum'da kullan03lan Develope kelimesi T¨¹rk0Š4e olarak Geli0”6tirici desek olmaz m03 ? Not: 0”5imdilik her ne kadar dandikte olsa cihaza uygun bir taray03c03 buldum 0”6imdilik Bakal03m ne kadar idare edece0Ž6iz

Erdem24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    @Erdem24
    Alıntı:
    Gringo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    �0‰0ncelikle Fatih arkada�0”6�0�3ma b�0‹2yle bir konu a�0Š4t�0�3�0�6�0�3 i�0Š4in �0”6ahsen te�0”6ekk¨¹r ederim, ellerine sa�0�6l�0�3k. Sonras�0�3nda da Emre hocam�0�3z�0�3n da dedi�0�6i gibi ''da'' ve ''de'' konular�0�3na �0Š4ok dikkat etmeliyiz. Maalesef bu konuda �0‹2yle arkada�0”6lar g�0‹2r¨¹yorum ki, yapt�0�3m yerine yapd�0�3m demesi beni hem ¨¹z¨¹yor, hem de k�0�3zd�0�3r�0�3yor. Birde ki�0”6isel bir iste�0�6im olacakt�0�3 izninizle. Ricam �0”6u ki, forum'da kullan�0�3lan Develope kelimesi T¨¹rk�0Š4e olarak Geli�0”6tirici desek olmaz m�0�3 ? Not: �0”5imdilik her ne kadar dandikte olsa cihaza uygun bir taray�0�3c�0�3 buldum �0”6imdilik Bakal�0�3m ne kadar idare edece�0�6iz
    Bence bu sizi hiç idare etmez, çünkü türkçe karakterlerin hiç birisi görünmüyor..

Ayrıca dediğiniz doğru. Geliştirme anlamına galiyor. Fakat geliştirme kelimesi bazı zamanlarda anlam kazanmıyor, fakat o durumlarda develop kelimesi yazılım ve o durumla ilgili tam ifade sağlayabiliyor. Bu sebeplerden dolayı kullanılırsa kullanılır. Yoksa duyarlı olmak bizim de çabamız.

Adminleri daima online tek forum.
    444Android.Com - Online Müşteri Hizmetleri
    'Tapatalk

Bu Konu için Etiketler